Алијанса за Албанците: Ненадејниот полициски час во Куманово создаде хаос кај граѓаните

Од:

Од Алијанса за Албанците реагираат дека Владата предизвикала хаос во Куманово со ненадејното воведување на полициски час.

„Хаосот создаден попладнево во Куманово, како резултат на овие мерки, ја зголеми загриженоста на граѓаните уште повеќе. Од паниката нема никаков придонес затоа оваа форма на управување со ситуацијата создава контра-ефекти“, пишува во соопштението.

Од партијата велат дека препораките за одржување на социјалната оддалеченост воопшто не се почитувале од напнатоста на граѓаните да ги обезбедат основните потреби за храна за наредните денови.

Алијанса за Албанците ги повикува граѓаните да продолжат да ги следат препораките на здравствените власти за социјална дистанца со цел да се спречи понатамошно ширење на вирусот.

„Во исто време, ги повикуваме државните власти да не создаваат хаос што ќе им наштети на граѓаните“, порачуваат од партијата.

Би можело да ве интересира

Директорот на финансиската полиција, Арафат Муареми негативен на Ковид-19

А1он

Нова бројка на заболени со коронавирус: Не се 67, туку 76 лица

Искра Манојлоска

Субјектите кои вршат превоз за сопствени потреби ќе мора да возат со половина капацитет

А1он

Владата: Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19

А1он

Оџа од Слупчане, по смртта на мајка му: Требаше да има погреб во селото за да сфатат луѓето дека коронавирусот постои

60 полицајци на служба во Гевгелија од денес во изолација поради позитивен колега – странец

Маја Илиевска-Пачемска