Во Велешко поднесени околу 200 барање за субвенции за млеко

Од:

Денеска истече рокот до кој млекарите од Велешко можеа да поднесат барање во Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Велес, за субвенции за предаденото млеко во последните три месеци од минатата година.

Од Подрачната единица на министерството во Велес, како што информира Вили Бочваров, за добивање субвенции за млеко во предвидениот рок се пријавиле околу 200 сточари односно производители на млеко од поширокиот велешки регион, а во кој се вклучени млекарите од општините Велес, Градско и Чашка, каде што имаат регистрирано земјоделското стопанство или фарми.

– Финансиската поддршка за литар кравјо, овчо и козјо млеко изнесува по 3,5 денари, а услов е да било однесено во лиценцирана млекарници, информира Бочваров.

Би можело да ве интересира

Почна аплицирањето за субвенции за предадени градинарски и овошни култури

Катерина Павлова-Николовска

Укинатите субвенции за ПВЦ прозорци и печки на пелети се враќаат следната година

Маја Илиевска-Пачемска

Заев: Субвенции ќе има за сите етнички заедници

Ана Ололовска

Бабовски: Уште десет дена за поднесување на барања за субвенции за премии во осигурување на посевите и добитокот

Ана Ололовска

Над 65.000 земјоделци поднеле барања за субвенции

Жарко Настоски

Завршува рокот за аплицирање за земјоделски субвенции

Ана Ололовска