ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ на чело Македонија со 7 пати помалку инвестиции од Србија, и 10% помалку од Косово

Од:

„Со СДСМ на чело Македонија со 7 пати помалку инвестиции од Србија, и 10% помалку од Косово, државата последна во регионот по прилив на СДИ. Со 244 милиони евра прилив на СДИ за првата половина од 2021 година, земјава е на дното во регионот. Србија во истиот период привлекла инвестиции од над 1.7 милијарди евра, Албанија над 460 милиони, Косово близу 280 милиони евра“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„Македонија е убедливо најслаба по привлечени СДИ, а пред само неколку години беше на врвот на листите во Европа и светот.

Се повеќе инвеститори ја заобиколуваат земјата, а причинител за тоа е големата корупција, која ја нотираше и Транспаренси интернешенал, но и претставниците на американските компании, за што пишуваше и во Извештајот на Стејт Департментот.

Со Заев и со неговите луѓе на власт не може да биде поинаку, Македонија ќе тоне. Затоа е потребна брза промена на власта, а тоа е можно само преку брзи предвремени парламентарни избори“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Митева: СДСМ го осиромашува домашниот буџет и нуди парцијални решенија кој ќе имаат долгорочен негативен ефект

Ана Ололовска

Стоилковски: Ковачевски и Маричиќ го газат начелото за меѓусебно почитување и реципроцитет

Ана Ололовска

СДСМ: Арсовска со нејзиното неработење нанесува штета на скопјани и Скопје

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ајде на брзи избори без техничка влада, за малите партии понуда за една изборна единица

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ и Ковачевски се оградуваат од Македонците во Бугарија, а понизно прифаќаат диктати од Бугарија за промена на македонскиот Устав

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: Владата на СДСМ ја уништи економијата, поскапи цени за парно и струја се нивната прва владина мерка

Ана Ололовска