ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го зголеми јавниот долг над 5 милијарди евра, со што за првпат е надмината границата од 50%

Од:

Неспособната власт повторно ја гледаме на дело, нивото на реализација на капитални инвестиции за месец јануари е нешто над 1%. Од годишно планираните 420 милиони евра, власта вложила само 4.5 милиони евра, велат преку соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Бројките сигнализираат дека власта и оваа како и претходната година нема да успее да ги реализира планираните капитални инвестиции.

Ниското ниво на реализација на капитални инвестиции, значи помалку инфраструктурни проекти, помалку автопати, патишта, водоводни и канализациони мрежи. Помалку капитални инвестиции значи помал развој на економијата.
Две години откако СДСМ е на власт, а ниту еден капитален проект не е реализиран. Ништо 600 километри автопат, 550 километри магистрални патишта и 1200 километри локални патишта. СДСМ потфрли на инфраструктурен план. СДСМ не направи ништо за развој на државата. Две години само тонеме како држава.

Власта само расипнички се задолжува, а ништо од тоа не оди кај граѓаните. СДСМ го зголеми јавниот долг над 5 милијарди евра, со што за првпат е надмината границата од 50%.

СДСМ сериозно ја загрозува солвентноста на државата на среден рок, многу задолжување, а ниту еден проект“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Дезинформациите на ВМРО-ДПМНЕ повторно се демантирани, токму оваа партија се обидуваше да ја опструира акцијата „Двојник“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Пензиите продолжуваат да растат, го штитиме економскиот стандард на граѓаните

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски со денови не кажува што зборувал со Петков, му ги поставил ли прашањата што им ги нарачуваше на новинарите?

Ана Ололовска

СДСМ: Барањето на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски за предвремени избори во време на енергетска криза е на штета на интересите на граѓаните и економијата

Ана Ололовска

СДСМ: Со конструкции за ЈП Градски Паркинг не може да се сокрие неспособноста на Арсовска, таа не знае да менаџира со парите на граѓаните

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ измислува конструкции за ЈП Градски паркинг за да ја сокрие неспособноста на Арсовска

А1он