ВИДЕО: Симболично отворена канцеларијата на Меѓународната финансиска корпорација за развој во Белград

Од:

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ и извршниот директор на американската Меѓународна финансиска корпорација за развој (ДФЦ), Адам Болер денеска потпишаа заедничка изјава и симболично ја отворија канцеларијата на ДФЦ во Белград.

Тие поради пандемијата со коронавирус вирутелно ја претставија канцеларијата за јавноста, преку видео на кое се појави американскиот амбасадор во земјата Ентони Годфри.

Амбасадорот Годфри во видеото рече: „Подготвени сме за работа“.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по средбата со американската делегација изјави дека земјата во која сакаат Американците да инвестираат има иднина.

Тема на дводневните разговори меѓу српските претставници и делегацијата на ДФЦ, која пристигна синоќа во Белград, беше инфраструктурата и економскиот развој на Србија и регионот.

Пред новинарите се обрати и извршниот директор на американската меѓународна финансиска корпорација за развој (ДФЦ), Адам Болер.

„Дојдовме затоа што видовме фокус кон промените. Отворањето на канцеларијата го покажува нашиот интерес за поширок економски развој на овој регион. Лидерите на овие земји се определија за народот, а не за политичките поделби. Тие се одлучија за нови работни места, а не за поделби од минатото“, истакна Болер.

Би можело да ве интересира

Во новата српска влада ќе има десет жени, Вулин и Стефановиќ си ги менуваат местата

Жарко Настоски

Нови рекордни бројки на новозаразени во Србија, БиХ и Словенија

А1он

Србија ќе има нови министерства за село, човекови права и семејство

Ана Ололовска

Делегација на Министерството за енергетика на САД во посета на Србија: Договорот од Вашингтон носи просперитет за регионот

А1он

Дачиќ: Оние кои велат дека назадував во кариерата, мислат најлошо за парламентот

А1он

ВИДЕО: Тензии во Белград, десничари се обидоа да го прекинат фестивалот „Мирдита, добар дан“

Жарко Настоски