УЈП: Прометот од македонски производи вчера е зголемен трипати

Од:

На првиот ден од „Викенд без ДДВ“ вчера (10 октомври) прометот од македонски производи е зголемен за трипати, соопшти Управата за јавни приходи по обработените податоци.

– На граѓаните кои вчера ја искористиле оваа мерка, ќе им се врати целосниот ДДВ за купените македонски производи / услуги, како и за купена компјутерска опрема, во рок од 15 дена од издадената сметка односно до крајот на овој месец, соопшти УЈП.

Мерката трае заклучно со утре, 12 октомври, а граѓаните треба да ги скенираат сметките во рок од три дена по нивното издавање.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Лукаревска: Физички лица делат плати и по три милиони, а на работниците им уплаќаат по 5 денари

Ана Василевска

Објавен списокот на фирми што зеле државна помош, а не исплатиле плати за ноември

Ана Ололовска

Присилна наплата во компаниите кои ја злоупотребија државната помош

Катерина Павлова-Николовска

Битолчанец најбогат во 2019, заработил 3,5 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска

ССМ бара УЈП со присилна наплата да обезбеди плата на оштетените работници

Ана Ололовска

До крајот на неделата ќе биде доставен прочистениот список на добитниците на помошта од 6.000 денари

Жарко Настоски