Ромпуј: ЕУ сака Грција да остане во еврозоната

Од:

Европската унија сака Грција да остане во еврозоната, но и да „ги почитува своите должности“.

Ван Ромпуј, на неформалниот Самит во Брисел, потенцираше дека продолжувањето на виталните реформи е неопходно за Грција за да ги надмине своите економски проблеми.

Еврозоната се подготвува за непредвидени ситуации, доколку Грција се откаже од единствената валута.

 

 

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пилотот на хеликоптер кој се урна во Грција e пронајден мртов во морето

Грција по страшното невреме: Активирани свлечишта, уништени патишта

Се урна хеликоптер во Грција

Ново невреме во Грција – тешка ситуација во Волос и Евија

Овци во Грција бараа свежа трева по поплавите и изедоа 100 килограми канабис

(ВИДЕО) Во Грција: Жена падна во морето додека се качуваше на брод, луѓе веднаш скокнаа по неа

Горан Наумовски