Просечната плата во Црна Гора достигна 530 евра

Од:

Просечната месечна нето-плата во Црна Гора за мај 2021 година изнесува 530 евра, додека бруто-платата е 792 евра, соопшти Заводот за статистика – Монстат.

Просечната нето плата во мај се зголеми за 0,2 проценти во споредба со април, додека во споредба со мај минатата година забележа зголемување од 2,3 проценти.

Ако се има предвид дека потрошувачките цени во мај годинава се зголемија за 0,3 проценти на месечно ниво, следува дека реалните плати во истиот период паднаа за 0,1 процент, јавија црногорските медиуми.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Најмалку три лица загинаа, неколку се повредени во сообраќајка на патот Цетиње – Будва

Горан Наумовски

Натпревар во лежење во Црна Гора-останаа пет учесници

(ВИДЕО) Училишно насилство во Црна Гора: Јa удираа наставничката, фрлаа столчиња и уништуваа инвентар

Горан Наумовски

Хорор во Црна Гора: За три дена пронајдени човечки скелет и две тела во фаза на распаѓање

Црна Гора: Започнаа протестните конвои, блокиран сообраќај во повеќе градови

Црногорските банки го удвоија профитот на повеќе од 66 милиони евра