Почна средбата на незадоволните земјоделци со премиерката Брнабиќ

Од:

Во зградата на Владата на Србија денеска почна средбата на претставници на незадоволните земјоделци со премиерката, Ана Брнабиќ, јави Бета.

dobivaj vesti na viber

Земјоделците бараат откупна цена на сончогледот од најмалку 700 евра за тон, субвенции за гориво, бесплатен извоз на земјоделски производи, мораториум и замрзнување на кредитите, премија за млекото од 15 динари за литар, како и 30 отсто субвенции за ѓубриво.

Ќе бараат и прогласување елементарна непогода поради сушата.

Земјоделците од Нови Сад и здружението „Стиг“ од Пожаревац, кои протестот го започнаа пред два дена блокирајќи го сообраќајот во Нови Сад, синоќа ги отстранија тракторите откако беше закажана средба со премиерката на Србија, но најавија проширување и радикализација на протестот доколку денеска не се исполнат нивните барања.

Резултатот од средбата го чекаат и земјоделците во Рача кај Крагуевац, кои утрово протестот го започнаа блокирајќи ја зградата на општина Рача.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Претставник на ЕУ: Србија во Прага треба да објасни зошто не воведува санкции против Русија

Ана Ололовска

Брнабиќ повика да се заштеди струја: Бев со ролка во Владата

А1он

Најпознатите српски старлети вмешани во милионска измама: Рекламирале измамници кои оштетиле повеќе од 1.000 луѓе на лажно обложување

Горан Наумовски

Вучиќ: Ни претстои потежок период од оној во деведесеттите

А1он

Орбан: Унгарија, Србија и Австрија се тешко погодени од илегалната миграција

А1он

Вучиќ: Србија не воведува санкции кон Русија

Ана Ололовска