Меѓуанародната агенција за енергија и советува на ЕУ да го штеди природниот гас

Од:

Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) ја советува ЕУ да штеди со потрошувачката на гас, за да избегне празни складишта и ризик од прекини во снабдувањето оваа зима, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

За да се задржат резервите на гас на соодветно ниво до крајот на грејната сезона, побарувачката мора да се намали за 9 до 13 отсто во споредба со просекот од изминатите пет години, се вели во извештајот на ИЕА за состојбите на пазарот на гас претставен во Париз.

На тој начин ќе се обезбеди резервите на гас да останат на ниво меѓу 25 до 30 отсто, во услови на низок прилив на течен природен гас (ЛНГ), се вели во извештајот.

Без намалена потрошувачка на гас и во случај на целосно замрзнување на снабдувањето гас од Русија од наредниот месец, нивото на резерви би можело да се намали на нешто под 5 отсто, што би го зголемило ризикот од прекини во снабдувањето во случај на постудени временски бранови.

Според анализата на ИЕА, со висок прилив на ЛНГ складиштата би биле исполнети околу 20 проценти.

„Руската инвазија врз Украина и наглото намалување на испораките на природен гас во Европа предизвикуваат значителна штета за потрошувачите, бизнисите и цели економии – не само во Европа, туку и во земјите во развој”, рече директорот на ИЕА за енергетски пазари и безбедност Кеисуке Садамори.

Би можело да ве интересира

Евростат: Од почетокот на година речиси двојно намален европскиот увоз на енергија од Русија

Ана Ололовска

Русија се закани дека ќе ја намали испораката на гас за Европа следната недела

Горан Наумовски

Блешке: Германските складишта за гас би можеле да достигнат ниво поголемо од 100 проценти

Обезбеден гас за до крајот на месецот за топланите Исток и Запад

ИЕА: На Европа следната година и се заканува сериозен недостиг на гас

Ана Ололовска

ЕСМ ќе набави природен гас од Макпетрол за топланите Исток и Запад