iea

Економија

ИЕА ја намали прогнозата за побарувачката на нафта во 2022 година

А1он
Меѓународната агенција за енергија (ИАЕ) ја намали својата прогноза за глобалната побарувачка на нафта во 2022 година, предупредувајќи дека санкциите против Русија поради нејзината инвазија
Свет

ИЕА предвидува годинава зголемување на емисиите на јаглерод диоксид за пет отсто

А1он
Глобалните емисии на јаглерод диоксид од енергијата се зголемија за пет отсто оваа година, што е показател дека економското закрепнување од Ковид-19 може да биде
Економија

ИЕА: Нафтата нема да поскапува долго и драматично

А1он
Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) денеска соопшти дека цените на „црното злато“ веројатно нема да растат драматично и континуирано, и покрај очекувањата дека кампањите за