priroden gas

Економија

Бектеши: Барањето за проширување на капацитетот за гас е согласно регулативите на ЕУ

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека барањето за проширување на капацитетот за гас е принциопиелно согласно регулативите на Европската Унија и процентот колку се
Економија

Меѓуанародната агенција за енергија и советува на ЕУ да го штеди природниот гас

А1он
Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) ја советува ЕУ да штеди со потрошувачката на гас, за да избегне празни складишта и ризик од прекини во снабдувањето
Економија

Петков: Преодната влада на Бугарија не треба да го испушти течниот гас

А1он
Привремената влада на Бугарија не треба да ги пропушти тендерите за местата каде што се истоваруваат цистерни со течен гас, изјави за БНТ поранешниот премиер
Свет

САД во 2022 година ќе станат најголемиот извозник на течен природен гас во светот

А1он
САД во 2022 година ќе станат најголемиот извозник на течен природен гас во светот надминувајќи ги Австралија и Катар, соопшти денеска рејтинг агенцијата „Фич“. Оваа
Македонија

Касарните во Куманово и Петровец ќе се греат на природен гас

А1он
Во касарните во Петровец и Куманово почнува замена на досегашниот систем за греење којшто користеше мазут со нов кој ќе користи природен гас. Министерката за
Економија

Усвоен договорот за поврзување на Македонија со грчката гасоводна мрежа

А1он
Владата на денешната 57-ма седница го разгледа и прифати текстот на усогласениот договор за изградба на интерконекцијата за пренос на природен гас Грција – Северна
Регион

Ќе инвестираме 6,5 милиони евра во терминалот за гас во Грција, најави Заев

Габриела Димковиќ-Мишевска
Првата директна инвестиција на Македонија во Грција ќе биде во гасниот терминал „Александрополис“ од околу шест и пол милиони евра односно државата ќе има 10%
Економија

Корисниците на природен гас од 1 јануари ќе добиваат пониски сметки

А1он
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на денешната седница донесе одлука со која се намалува тарифата за пренос на природен гас во просек за