Молдавија повеќе не добива руски гас

Од:

Министерот на Министерството за образование на Молдавија, Виктор Парликов изјави дека Молдавија повеќе не добива руски гас.

„Нема да трпиме уцени од Гаспром поради потешкотии во плаќањето на залихите“, рече Парликов на телевизијата ТВ8.

Тој рече дека од декември Гаспром го снабдува само сепаратистичкиот регион Придњестровје во Молдавија, поддржан од Русија, без ништо да им оди на централните власти во Кишињев. Тој рече дека Молдавија, сместена меѓу Украина и членката на ЕУ, Романија, можела да обезбеди европски резерви благодарение на заемот од 300 милиони евра (318 милиони американски долари) од Европската банка за обнова и развој.

Би можело да ве интересира

Унгарија потпиша нов енергетски договор со Русија

ЕСМ за март ќе набави гас од Макпетрол по цена од 60,10 евра

ЕСМ Продажба објави повик за снабдување со природен гас за март

Катерина Павлова-Николовска

Руски гас преку Украина: Дневни испораки од 35,5 милиони кубни метри

А1он

Складиштата за гас во ЕУ исполнети до 84 проценти

А1он

Газпром: Извозот на руски гас надвор од поранешниот советски блок падна за 45,5 отсто во 2022 година