Коронавирусот сериозно влијае врз пазарот

Од:

Јуанот бележи тринеделен пад, а Јенот постепено расте додека Кина се справува со вирусот што ја опфати целата држава.

dobivaj vesti na viber

Во оф-шор трговската размена, Јуанот во понеделникот дојде на своето најниско ниво во период од три недели. Властите изразија сериозна загриженост и за економската ситуација во земјата покрај новиот здравствен предизвик – Коронавирусот.

Кинескиот кабинет најави дека ќе ги продолжи лунарните новогодишни празници до 2 февруари поради зајакнување на превенцијата и контрола на вирусот, објави државниот радиодифузер CCTV.

Празниците требаше да завршат на 30 јануари.

Хонг Конг го забрани влезот на посетителите од кинеската провинција Хубеи, каде за прв пат беше забележано појавувањето на Коронавирусот во градот Вухан.

Властите низ светот се „тркаат“ секојдневно за да ја спречат пандемијата на вирусот, кој инфицираше повеќе од 2.000 луѓе и уби 80 во Кина.

Постои загриженост дека туризмот и потрошувачката би можеле да бидат исто така погодени доколку вирусот се прошири понатаму, а со тоа ќе ги обесхрабри инвеститорите да преземаат прекумерни и додатни ризици.

Во оф-шор пазарот, кинескиот јуан CNH = D3 беше под постојан притисок и бележеше пад на 6,9776 по долар, што е најслаб од 6 јануари.

Јенот JPY=EBS се искачи на 108,73 за долар, што претставува највисоко ниво од почетокот на месецов.

Трговците рекоа дека потезите на пазарот може да бидат преоптоварени поради ниската ликвидност, бидејќи околните пазари вклучувајќи ја и Австралија се затворени за празниците.

Вирусот кој се појави кон крајот на минатата година од нелегално тргувано диво животно во градот Вухан, се рашири и во другите земји, вклучувајќи ги Сингапур, Ј. Кореја, Канада, Јапонија и САД.

Големите бизниси низ Кина привремено затвораат продавници или го советуваат персоналот да работи од дома. Компаниите исто така нудат подолги одмори, откажување на настани и наметнување карантин.

Стерлингот, еврото и доларот беа во загуба додека трговците го чекаа објавувањето на економските податоци и состаноците од Светската банка (GBP=D3 беше за $1.3060) и 84,46 пени за Евро ЕУРГБП = Д3).

Банката на Англија е блиску до намалување на каматните стапки оваа недела отколку во кое било време во последните три години. Се очекува да ја објави одлуката за своите политики на 30 јануари.

Растот на крајот на 2019 беше најслаб дури од 2012 година, поради тоа, гувернерот на BOE, Марк Карни јавно ќе зборува за можноста за намалување на стапките.

Американскиот долар котираше на 1,1028 долари за Евро, мала промена за денот, но блиска до онаа од месец декември.

Се очекува Американските Федерални Резерви да ја задржат нивната политика на состанокот кој завршува на 29 јануари.

 

Би можело да ве интересира

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска

Ким ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг

Ана Ололовска

Градските власти во Шангај презентираа распоред на активности за постепено враќање на животот во нормала

Ана Ололовска