Комплексната ситуација, според Заев, причина за исходот од искористеноста на викендот без ДДВ

Од:

Ситуацијата е комплексна и затоа граѓаните штедат и го купуваат она смо што им е неопходно дури и ако им се дозволи 18 проценти поврат на ДДВ, велат дека ќе си го купат она што им треба, рече денеска премиерот Зоран Заев прашан зошто само мал дел од граѓаните го искористиле викендот без ДДВ.

-Прометот некаде е за петпати, а некаде за трипати зголемен во зависност за кои призводи се потрошени парите. Дефинитивно видовме сериозна успешност заради тоа што прометот да биде за петпати зголемен во делот на домашни производи и услуги и посебно компјутерите или таа техника, која сега е потребни за школите и за сите кои работат од дома. Ако граѓаните сугерираат за следен викенд, нема проблем ќе размислиме. Ако мислиме дека тие средства можеме да ги алоцираме и да помогнеме на друг начин ќе го сториме тоа. И да го повториме таквиот викенд за недела-две, не верувам дека граѓаните се подготвени за да прават дополнителенна поголема потрошувачка од својот смееен буџет, тоа ќе го направеа во минатиот викенд, истакна Заев.

Појасни дека доколку се донест мерки каде што ќе треба да се воведе ограничување на групирање на луѓето, како што се во угостителските објекти, парите ќе бидат таму лоцирани за да се помогне и дека тоа ќе биде позначајно отколку самиот поврат на ДДВ-то.

Би можело да ве интересира

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена на повисокиот лимит по корисник

Катерина Павлова-Николовска

Со одлука на пратениците, граѓаните ќе може да заработат плус 300 денари од скенирање сметки

Орце Костов

Утврдени предлог законските измени за зголемување на сумата на повратот од ДДВ

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ бара итна собраниска седница за законите кои ги предложи за намалување на ДДВ и на акцизите

Ристова: Осум милиони евра исплатени кон граѓаните во првите три месеци преку мерката Мој ДДВ

Влада: Спречуваме ценовен шок на енергенсите со мерките за намалено ДДВ и акцизи

Ана Ололовска