Каевски: Во 2023 ќе има зголемување на минималната плата

Од:

Во изминатите 10 месеци успеавме да ја спасиме македонската економија и во ек на најголема криза да ги помогнеме граѓаните и компаниите. Со економските политики за наредната година, преточени преку Буџетот антикризните мерки ги комбинираме со политики за повторен економски раст рече на прес конференција портпаролот и пратеник на СДСМ Дарко Каевски.

– Преку планираниот Буџет ќе обезбедиме сигурност, стабилност и основа за понатамошен забрзан економски раст. Успешно ќе ја менаџираме кризата и последиците од неа, но и ќе овозможиме и раст на животниот стандард, брзо закрепнување и нов пат на развој. Платите и пензиите ќе растат и наредната година. Само за пензионерите во Буџетот се предвидени 120 милиони евра повеќе во споредба со лани. Во Буџетот се обезбедуваат 250 милиони евра средства за антикризни мерки, 120 милиони евра повеќе за пензионерите, 57,5 милиони евра повеќе за општините, 63 милиони евра повеќе за здравствени услуги. Во Буџетот за наредната година се проектирани 52,3 отсто повеќе капитални расходи во однос на 2022. Предвиден е раст од 5 отсто за плати, каде е вклучено зголемувањето на минималната плата вели Каевски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Николовски: Нема рестрикции има извоз на струја, Мицкоски може да учи

Ана Ололовска

СДСМ: Милитаристичките изјави на Мицкоски покажуваат дека е заложник на Апасиев

Ана Ололовска

СДСМ: Ковачевски успешно се справи во енергетската криза, извезуваме струја во јануари

Ана Ололовска

СДСМ: Не смее да има никаква амнестија за 27 април

Николова: Новите инвестиции и работни места доказ за успешните политики на СДСМ

СДСМ: Апасиев во параноја, а неговиот заложник Мицкоски во депресија