ДОМ: Масовно користење на сончевата енергија за излез од енергетската криза

Од:

Зелената партија ДОМ истакнува дека единствено одржливо решение за енергетската криза е интензивно инвестирање во производство на електрична енергија од обновливи извори на енергија, пред се од сонце.

dobivaj vesti na viber

– Секој кров е потенцијален енергетски капацитет кој треба да се искористи. Потребно е веднаш да се отпочне со процесот на енергетска транзиција за да постепено обновливите извори станат примарен извор на енергија, соопшти ДОМ.

ДОМ бара Владата и локалните власти итно да донесат одлука со која ќе ги задолжат државните институции и јавни претпријатија веднаш да започнат со инсталирање на фотонапонски панели и реконструкција за енергетски ефикасни фасади, на сите јавни објекти.

– Итно да се поедностави процедурата за добивање дозволи за поставување фотоволтаици и да се отстранат сите лимити за инсталирана моќност на постројките за производство на струја кои граѓаните и компаниите можат да ги инсталираат на своите кровови. Со итно спроведување на овие мерки предвидуваме дека во наредните 6 месеци би се инсталирале нови 200 МW, а до крајот на 2022 година уште 200, или вкупно 400 MW фотонапонски панели или доволно енергија за околу 100.000 домаќинства, се наведува во соопштението на ДОМ.

Би можело да ве интересира

ДОМ: Стопирање на градежните активности кај Холидеј Ин, веднаш!

Ана Ололовска

ДОМ и ЛДП остануваат дел од парламентарното мнозинство, не се за одржување на предвремени избори

А1он

Потпишан договор за заедничка коалиција меѓу ЛДП и ДОМ, формирано „Движењето одлучно за промени”

Ана Ололовска

Ванчо Санев е кандидат за градоначалник на Штип од ДОМ и ЛДП

А1он

„Разбистри се“ до Морачанин: Да не бидат злоупотребувани нашите наоди за разрешување на Петровска

Ландов

Разрешена Ана Петровска, веднаш е поставен и нов в.д. директор на инспекторатот за животна средина

Кристијан Ландов