Доларот зајакна во однос на еврото, падна цената на нафтата

Од:

Цените на акциите денеска паднаа на повеќето азиски берзи, но се уште се на пат на неделни добивки, додека вредноста на доларот во однос на кошничката валути е стабилна. Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше во минус од 0,4 отсто за околу 7 часа, но е на пат кон добивка од 0,9 отсто оваа недела.

Утрово на токиската берза индексот Никеи порасна за 0,7 отсто, а цените на акциите во Австралија исто така пораснаа за 0,2 отсто. Во Јужна Кореја, Шангај и Хонг Конг тие паднаа меѓу 0,5 и 1,5 отсто. Азиските инвеститори се претпазливи со денови бидејќи нема нови значајни вести кои би можеле да ги стимулираат пазарите.

Сепак, тие се на пат за неделни добивки бидејќи пазарите нагло се зголемија на почетокот на неделата, благодарение на верувањето на инвеститорите дека циклусот на зголемувања на каматните стапки во западните земји е завршен. Сепак, последните неколку дена се тргува внимателно бидејќи економските показатели од регионот не се многу импресивни.

Утринава беше објавено дека индустриската активност во Јапонија падна шести месец по ред во октомври, додека базичната стапка на инфлација повторно благо порасна, иако помалку од очекуваното. Кинеските берзи, пак, позначителен паднаа поради корекцијата на цените на акциите по вчерашниот значителен раст, кога инвеститорите беа охрабрени од новите мерки на кинеските власти за стабилизирање на пазарот на недвижности.

На инвеститорите и утринава им недостасуваат упатства од Вол Стрит, со оглед на тоа што вчера немаше бизнис во САД поради Денот на благодарноста. А на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути е стабилна. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 103,73 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 103,70 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 149,15 на 149,50 јени. И американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0905 долари, додека вчера во ова време беше 1,0910 долари.

Цените на нафтата, пак, загубија дел од вчерашните добивки. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово се лизна за 0,07 отсто, на 81,35 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,84 отсто, на 76,45 долари.

Би можело да ве интересира

Падна вредноста на доларот

Паднаа цените на нафтата

Доларот зајакнува петта недела по ред

Поскапува Еуросупер БС-98, цените на другите горива не се менуваат

Горан Наумовски

Светски берзи: Доларот ослабе, цената на нафтата порасна

Катерина Ѓуровски

Светски берзи: Зајакнат доларот, цената на нафтата порасна