evro

Свет

Никој не го сака еврото како своја валута повеќе отколку Романците, покажува ново истражување

А1он
Тесно мнозинство од граѓаните на седум земји-членки на ЕУ кои не го користат еврото како домашна платежна валута, сметаат дека неговото воведување ќе има позитивно
Регион

Левот оди во историјата, Бугарија ќе го воведува еврото од 2024 година

А1он
Во Бугарија е усвоен нацрт-национален план за воведување на еврото како платежна валута од 1 јануари 2024 година, соопштија денеска Бугарската национална банка и Министерството
Економија

Почина Роберт Мандел, еден од архитектите на еврото

А1он
Економистот Роберт Мандел, познат како еден од архитектите на еврото, почина во Италија за време на велигденските празници на 88-годишна возраст, јавија денеска локалните медиуми.
Економија

ММФ: Се очекува рекорден пад на економијата во еврозоната

А1он
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) прогнозира рекорден пад на бруто-домашниот производ (БДП) во еврозоната во текот на годината поради пандемијата предизвикана од новиот коронавирус. ММФ предвидува
Економија

ЕК планира да ги укине монетите од еден и два евро-цента

А1он
Европска комисија планира укинување на монетите од еден и два евро-цента, објави германскиот весник „Зидојче цајтунг“. Весникот истакнува дека ЕК утре ќе ја претстави програмата
Економија

Домбровскис: Воведувањето на еврото важно за малите и отворени економии

А1он
Воведувањето на еврото е важно за малите и отворени економии, каква што е бугарската, кои зависат од извовот, изјави во Софија потпретседателот на Европската комисија
Економија

ЕК започнува консултации за зајакнување на еврото

А1он
Европската комисија започна консултации со релевантни соговорници во обид да ја зајакне меѓународната улога на еврото, јави дописничката на МИА од Брисел. Комисијата соопшти дека