Самостојна изложба на Афердита Кики во Тетово

Од:

Со самостојна изложба на уметнички слики и скулптури во Уметничката галерија пред тетовската публика се претставува Афердита Кики. Вечерва во изложбениот простор на Галеријата се одржа свечено отворање на изложбата.

dobivaj vesti na viber

-Изложени се 15 дела во комбинирани техники, слики со употребна други материјали како дрво. Ова е трето претставување на авторката во Тетово по изложбите во 2009 и 2018 година, информираа од Галеријата.

Афердита Кики е родена 1971 во Германија, а живее и работи во Скопје. Дипломирала на Факултетот за ликовни уметности на Универзитетот во Тетово во класата на Тахир Емра. Досега имала девет самостојни и повеќе групни изложби. Добитник е на награда за творештво од организацијата Полио Плус и наградата „Мое перо“.

Би можело да ве интересира

Отварање на Мајски салон 2022

Ана Ололовска

Прва самостојна изложба „Мојот свет во боја“ на Вероника Љоровска

Ана Ололовска

Во МСУ – Скопје се отвора самостојна изложба на Наташа Неделкова

Ана Ололовска

„Once Again“ изложба на Давор Кешќец

Ана Ололовска

„На тенок мраз“ изложба на карикатури од Лазо Плавевски во МСУ – Скопје

Ана Ололовска

Пронајдени околу половина килограм хероин, 100 грама кокаин во Тетово, приведен дилер

А1он