По средбата на Заев со Адеми ќе се знае дали ќе се поништи дел од конкурсот на Министерството за култура

Од:

По средбата на премиерот Зоран Заев со министерот за култура Асаф Адеми ќе се знае дали ќе се поништи дел од конкурсот на Министерството за култура кој наиде на реакции во изминатите денови.

Средбата, како што денеска изјави владиниот портпарол Миле Бошњаковски, најверојатно ќе се реализира во петок.

„По враќање од службен пат, министерот Адеми ќе има средба со премиерот Зоран Заев и по тој состанок ќе се знаат понатамошните чекори. Дали ќе има поништување на дел од конкурсот, ќе се знае по работниот состанок“, истакна Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање на редовната прес-конференцијата во Владата на Република Северна Македонија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев: Tие се патриоти, а ние не? Оние кои го слават Тодор Александров, a го негираат Конески, тие ли се патриоти?

А1он

(ВИДЕО) Заев од Чаир: Ќе победиме и ќе го поразиме лажниот патриотизам на ВМРО-ДПМНЕ, ќе го поразиме и ДУИ

А1он

Заев: Секоја година ќе ги зголемуваме платите на здравствените работници и соработници до 10 отсто

А1он

Заев од Росоман: Поголема поддршка за домашните компании, 600 милиони евра за економијата до 2024 година

А1он

Заев: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

А1он

Заев од Тетово: Во шеста изборна единица ќе го победиме ДУИ и ќе имаме двојно повеќе пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

А1он