Донација за СОС Детско село од „Арс Ламина“ и Зоран Спасов-Ѕоф

Од:

„СОС Детско село“ доби донација од 350 илјади денари од издавачката куќа „Арс Ламина“ и авторот Зоран Спасов – Ѕоф.

dobivaj vesti na viber

Средствата се собрани преку кампањата „Донирај и добиј книга“, спроведена во ноември лани која ја иницираа Ѕоф, автор на романот „Тито, мојот претпоследен херој“ и издавачката куќа, со цел вкупните средства од продажбата на првиот тираж (од 1000 примероци), вклучително и средствата од авторските права да ги донираат за потребите на децата, младите и семејствата во ризик, поддржани од „СОС Детско село“.

Како што информираат од СОС Детското село, донаторите предале чек со вредност од 350.000 денари на директорката Јулијана Накова Гапо, а имале можност да посетат и една од куќите и да се запознаат со едно од семејствата.

Според директорката Гапо, дарежливоста и солидарноста имаат круцијална улога во овој период, особено поради влијанието од пандемијата на Ковид-19.

– Благодарни сме што добивме партнери како авторот Зоран Спасов-Sоф и издавачката куќа „Арс Ламина“, кои покажаа исклучителна сензибилност за важноста на помагањето во време на пандемија. Преку нивната акција ја покажаа нивната солидарност, но и индиректно ја промовираа потребата за солидарност помеѓу граѓаните и важноста да се помага на најранливите категории – децата и семејствата во социјален ризик, истакнала Гапо.

Би можело да ве интересира

Првото кумство на згрижувачко семејтво во СОС Детско село

АУЕ – ФОН организираше донација на книги за СОС Детско Село

Интервју со Национална директорка на СОС Детско село Јулијана Гапо

Вработените во Зегин бојадисуваа велигденски јајца со децата од СОС Детско село

А1он

Тренчевска: Oтворен нов Центар за поддршка на згрижувачки семејства во рамки на СОС Детско село

А1он

Тренчевска: Пред нас е предизвикот за мобилизирање на што поголем број на згрижувачки семејства

А1он