Битолскиот карикатурист Блаже Докуле награден во Сеул

Од:

Карикатуристот од Битола Блаже Докуле 10-ти пат континуирано е добитник на награда на Меѓународен фестивал за карикатури кој секоја година се одржува во Сеул, Јужна Кореја.

dobivaj vesti na viber

Годинава Докуле е награден за четири карикатури изработени на тема „Топло-ладно“.

-Во мојата петдецениска кариера сум учествувал на над 200 меѓународни и домашни фестивали на карикатурата. Мојата архива е исполнета со многу награди и признанија, а 10-тата по ред награда од Јужна Кореја посебно ми значи, изјави карикатуристот Докуле по добивањето на веста од Сеул.

Би можело да ве интересира

„На тенок мраз“ изложба на карикатури од Лазо Плавевски во МСУ – Скопје

Ана Ололовска

Во галеријата „Остен“ 53-та светска галерија на карикатури

Ана Ололовска

Изложбата на карикатури на тема Ковид-19 во Делчево

А1он

Карикатуристот Крстевски на меѓународна изложба во Берлин

А1он

Објавен конкурсот за карикатура на Фестивалот за хумор и сатира „Ин Виница веритас“

А1он

Изложба на карикатури на тема корона од Миле Манчевски

Ана Ололовска