Изложба на карикатури на тема корона од Миле Манчевски

Од:

Карикатури од авторот Миле Манчевски од Велес, на тема корона и посветена на сите здравствени работници, синоќа беше отворена во Пионерскиот дом во Гевгелија.

dobivaj vesti na viber

– Карикатурата како инструмент на комуникација во времето на корона е неверојатно блескав момент оти тогаш кога застана се, визуелизираните идеи на Миле Манчевски беа оригинален подарок за сите нас, смета гевгелиската сликарка Мирјана Крстева Массетти.

Додава дека истражувањата на карикатурата се интердисциплинарни и навлегуваат во повеќе области, меѓу кои и историјата.

– Така, Манчевски на свој начин преку оваа изложба ја исцртува историјата за едно време наречено корона.Неговата карикатура динамично кореспондира со менталниот конструкт на реципиентот затоа што е забавна, хумористична и оригинална, рече Крстева Массетти.

Манчевски објавувал свои дела во најтиражните весници во нашата земја и на просторите во поранешна Југославија. Негови карикатури биле презентирани и во дваесетина земји низ светот.

Би можело да ве интересира

Изложба и ди џеј сет, вчера проекција на „Хомо“

Изложбата „Слобода?!“ на 15 ликовни уметници гостува во Уметничката галерија „Илија Бешков“ во Плевен

Се отвора изложбата „Полска школа на колаж“ на Жмијевски и Алтхамер во МСУ – Скопје

Изложба на графики, цртежи и колажи од Слободан Радојковиќ

Голема Завршна изложба во средното уметничко училиште Лазар Личеноски во Скопје

Ана Ололовска

Утревечер отворање на самостојна изложба на Ахмет Огут во МСУ

Ана Ололовска