Изложбата на карикатури на тема Ковид-19 во Делчево

Од:

Во рамки на изложбата на тема „Ковид-19“ која е во организација на делчевскиот Центар за култура, претставени се околу 100 карикатури од познатиот македонски карикатурист Миро Ѓеоргиевски со наслов „Алфа, Бета, Делта“.

dobivaj vesti na viber

-Ова е втор пат Националната установа Центар за култура „Никола Јонков – Вапцаров“ да организирана изложба на карикатури поврзана со здравствената пандемија. Претходно слична изложба имавме од карикатуристот Милман. Денешната изложба на Миро Георгиевски ја отвораме со почитување на здравствените протоколи и ги поканувам љубителите на уметноста во наредните 10 дена во Фоајето на Спомен дом АСНОМ да ја посетат изложбата на која има што да се види, истакна директорот на делчевскиот Центар за култура Методи Толевски.

Познатиот сатиричар Миле Ѓорѓијоски додаде дека изложбата на Ѓеоргиевски изобилува со прекрасни „корона“ мотиви кои ја претставуваат пандемијата во светло какво што само карикатуристите знаат да го претстават.

По оваа изложба организаторите за следната недела најавија изложбата на еден од најпознатите светски карикатуристи Јитет Коештaна.

Би можело да ве интересира

Маж од Делчево се соблекувал и се самозадоволувал во авион

Горан Наумовски

ВИДЕО: Големо невреме во Делчево, поплавени улици, прекин на струјата

Катерина Павлова-Николовска

Пуштен во употреба отсечениот мост во село Тработивиште

Ана Ололовска

Појава на труење на кучиња во делчевско

А1он

Распишан литературен конкурс на тема „Вапцаров, писател со револуционерни идеи” во Делчево

А1он

Интерактивна визија во рамки на манифестацијата ,,Вапцарови бранувања” утре во Делчево

А1он