Објавен конкурсот за карикатура на Фестивалот за хумор и сатира „Ин Виница веритас“

Од:

Советот на Фестивалот за хумор и сатира „Ин Виница веритас“ и Домот на културата „Тошо Арсов“ од Виница го објавија меѓународниот конкурс за карикатура, со што почнаа подготовките за овогодишното фестивалско издание.

dobivaj vesti na viber

Темата на која треба да творат карикатуристите е „После сè… животот е убав“, а според пропозициите секој учесник може да испрати најмногу по три свои дела. Големината на карикатурите да е во формат А3 или А4, со резолуција од 300 dpi, при што можат да се достават во оригинал или копија испратена по електронска пошта на адреса invinicaveritasfesti[email protected]

Стручна жири комисија ќе ги прегледува пристигнатите карикатури и од нив ќе ги избере најдобрите три што ќе бидат парично наградени. Наградите на добитниците ќе им бидат врачени за време на одржувањето на фестивалот „Ин Виница веритас“, што годинава се најавува во периодот од 25 до 29 октомври.

Според пропозициите во конкурсот, рокот за испраќање на карикатурите е до 10 октомври, а по соопштувањето на резултатите, наградените дела задолжително треба да се испратат во оригинал, на адреса на Домот на културата „Тошо Арсов“.

Би можело да ве интересира

Приведен разбојник на автобуска станица во Виница

Во галеријата „Остен“ 53-та светска галерија на карикатури

Ана Ололовска

Изложбата на карикатури на тема Ковид-19 во Делчево

А1он

Карикатуристот Крстевски на меѓународна изложба во Берлин

А1он

Почнува изградбата на затворен пазар во Виница

Ана Ололовска

Сто денари плата за мај добиле вработените во КП „Солидарност“ од Виница

Ана Ололовска