Видео Македонија

ВИДЕО: Близнаците го изненадија Шилегов, сепак и двете бебиња добија плишани мечиња

Искра Манојлоска
Анастасија и Габриел се близнаците кои се родија први во 2020 година, на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје. Тие се предвремено родени бебиња,
Македонија

Одложена денешната седница на Судскиот совет

Искра Манојлоска
Судскиот совет ја одложи денешната затворена седница за 27 јануари, бидејќи немало доволен кворум за одлучување. Освен тоа, Весна Дамева која е новоизбрана членка на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Јовески: Поединечно ќе се оценува работата на секој јавен обвинител

Искра Манојлоска
Јавниот обвинител Љубомир Јовески најави поеднинечно оценување на работата на јавните обвинители преку систем за утврдување на резултатите на обвинителите. „На овој начин ќе се
Македонија

Судскиот совет немаше време да одлучи за мандатот на поротничката во ТНТ

Искра Манојлоска
Поротничката во случајот ТНТ, Лилјана Ивановска-Кочковска, останува дел од судечкиот состав бидејќи Судскиот совет не стигна да ја разреши на денешната седница. Останува неизвесно дали
Видео Македонија

ВИДЕО: Судскиот совет избра претседатели на струшкиот и кавадаречкиот Основен суд

Искра Манојлоска
Судскиот совет на денешната седница ги изгласа Ифет Бајрамовски за претседател на Основниот суд во Струга и Лазар Нанев за претседател на Основниот суд во
Македонија

ВИДЕО: По вторпат Марш за воздух во Скопје

Искра Манојлоска
„Маршот за воздух“ по втор пат ниѕ улиците на Скопје, организиран од триесетина граѓански иницијативи кои се борат против загадувањето. Ниската температура не ги спречи
Македонија

ВИДЕО: Мицкоски предлага ветинг и за политичарите

Искра Манојлоска
Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ денеска побара ветинг за политичарите и ја обвини власта за недонесувањето на Закон за обвинителство. Мицкоски го обвини премиерот Зоран
Видео Македонија

ВИДЕО: Сексуалните работнички по дванаесети пат маршираат низ Скопје

Искра Манојлоска
Маршот на „црвениот чадор“ по 12-ти пат се одржува во Скопје, во организација на Граѓанската иницијатива за заштита, промоција и унапредување на правата на сексуалните