Uncategorized

По пат на елиминација, човечкиот фактор пресуден за несреќата кај Ласкарци

Искра Манојлоска
За автобуската несреќа се обвинети шест лица. Сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, одговорниот за транспорт во фирмата Ремзи Мифтари, и возачот на автобусот Маноел
Видео Македонија

ВИДЕО: Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ не заспал, но можеби нешто друго го деконцентрирало

Искра Манојлоска
На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци имаше вкрстено испрашување на вештакот Драган Аксентиев. „Возачот презел дејство, но немал никаква можност да ја спречи
Видео Македонија

ВИДЕО: Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Искра Манојлоска
Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и покрај тоа што помина една
Видео Македонија

ВИДЕО: Студентските домови имаат буџет од 3,5 милиони евра, а студентите јадат по една банана месечно

Искра Манојлоска
Изминатите години, скопските студентски домови располагале со буџет кој просечно изнесува 220,165,218 денари или околу 3,5 милиони евра, а за подготовка на оброците во студентските
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Со укинување на Преспанскиот би го изгубиле членството во НАТО

Искра Манојлоска
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го повика Христијан Мицкоски да престане да зборува за укинување на Преспанскиот договор, бидејќи со тоа ја провоцира Грција. „Како
Македонија

(ВИДЕО) Манчевски: Не сакаме некој да остане без работа со трансфер на државната администрација кај приватниците

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, ја уверува јавноста дека не сака луѓе да останат без работа и да има жртви на процесот
Видео Спорт

(ВИДЕО) Арсова: Достигнав животна цел и ја направив горда нацијата

Искра Манојлоска
Алпинистката Илина Арсова на 27 декември го освои врвот Винсон на Антарктикот и со тоа стана првата Македонка која ги искачила седумте највисоки врвови на
Видео Македонија

ВИДЕО: Близнаците го изненадија Шилегов, сепак и двете бебиња добија плишани мечиња

Искра Манојлоска
Анастасија и Габриел се близнаците кои се родија први во 2020 година, на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје. Тие се предвремено родени бебиња,
Македонија

Одложена денешната седница на Судскиот совет

Искра Манојлоска
Судскиот совет ја одложи денешната затворена седница за 27 јануари, бидејќи немало доволен кворум за одлучување. Освен тоа, Весна Дамева која е новоизбрана членка на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Јовески: Поединечно ќе се оценува работата на секој јавен обвинител

Искра Манојлоска
Јавниот обвинител Љубомир Јовески најави поеднинечно оценување на работата на јавните обвинители преку систем за утврдување на резултатите на обвинителите. „На овој начин ќе се