Свет

Париз: Обилните дождови поплавија улици и метро станици и го нарушија сообраќајот

А1он
По неколкунеделниот топлотен бран, попладнево заврна пороен дожд во Париз, предизвикувајќи повеќекратни поплави на улиците и метро станиците. Според Каналот Метео, за помалку од еден
Свет

Нов учебник во Полска предизвика гневни реакции поради текстот за раѓањето деца

А1он
Нов учебник за средни училишта, развиен под покровителство на конзервативната Влада на Полска, наиде на критики кај дел од јавноста, оценувајќи го како обид да
Регион

Летово во Хрватска од Ковид-19 починаа шест пати повеќе луѓе отколку минатата година

А1он
Од почетокот на јули до вчера, во Хрватска од Ковид-19 починале дури 438 лица. Лани, во истиот период, имало дури шест пати помалку вакви смртни
Свет

Бил Гејтс сака да го продлабочи партнерството со Јужна Кореја во областа на здравствената заштита

А1он
Американскиот бизнисмен и филантроп Бил Гејтс денеска ја повика Јужна Кореја да придонесе за зголемување на меѓународните напори за спречување на заразни болести како што
Свет

Емануел Макрон повика на повлекување на руските сили од нуклеарната централа Запорожје

А1он
Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој траел 1 час
Македонија

(ВИДЕО) Силно невреме во Неготино, оштетени куќи и поплави

А1он
Голем пустош зад себе по неготинските улици остави невремето кое попладнево го зафати овој град. Искорнати се дрвја, има паднати бандери, а оштетени се голем
Свет

Шведска ќе продолжи да ги исполнува условите од договорот со Турција за НАТО

А1он
Шведска ќе ги исполни условите од договорот, со кој се обезбеди укинување на турските приговори за приемот на скандинавската земја во НАТО, изјави денеска шведската
Регион

Повторно раст на новозаразени со Ковид-19 во Албанија, надлежните апелираат за имунизација

А1он
По повеќеневните пониски троцифрени бројки, во Албанија повторно е регистрирана висока бројка на новозаразени со Ковид-19. -Се зголемува бројот на нови случаи со Ковид-19 во
Регион

(ВИДЕО) Голем пожар кај Шибеник, на терен повеќе од 50 пожарникари

А1он
Во 15.17 часот пожарникарите од Шибеник добиле дојава за пожар во Врпоље. Според противпожарната бригада на Шибеничко-книнската жупанија, на терен се 51 пожарникар со 18