Сенегал победи, но Катар го даде првиот мундијалски гол

Сенегал оствари триумф (1-3) над Катар и се врати во игра за пласман во осминафиналето, а домаќинот успеа да го постигне првиот гол на светските првенства. Мечот почна здодевно, но како што одминуваше времето следеа и шанси и голови.

Булаје Диа во 41.минута ја искористи грешката на одбраната на Катар и донесе водство за Сенегал, а на почетокот на вториот дел Фамара Ѓеѓу зголеми на 0:2.

Катар не се предаде, тргна во напад, па Мохамед Мунтари со удар со глава во 78.минута го постигна првиот гол за оваа селекција на Мундијалот. Сепак, Сенегал не дозволи изненадување и преку Бемба Диенг во 84.минута дојде до конечни 1:3.

Извор: Топспорт

Марчинијак: Французите не се жалат дека сите резерви беа во терен кога Мбапе шутираше пенал

Мароканците одлучија паричната награда од ФИФА да ја донираат за сиромашните сограѓани

Мустафа Хаџи со лажна лиценца бил асистент тренер во репрезентацијата на Мароко

Ѓоковиќ го пофали Катар за организацијата на Светското првенство: Еден од најдобрите фудбалски натпревари што сум ги гледал