mesi

ФИФА го казни Меси со четири натпревари неиграње

ФИФА го казни Меси со четири натпревари неиграње

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси денеска е казнет од ФИФА со забрана за играње на четири натпревари од квалификациите за Светското првенство и парично – 10.000 швајцарски франци поради навреди врз официјално лице на фудбалски натпревар. Меси беше под истрага по навредите упатени кон помошник судија на натпреварот од четвртокот меѓу Аргентина и Чиле. Дисциплинската комисија […]

Вандали ја оштетиле статуата на Меси во Буенос Аирес

Вандали ја оштетиле статуата на Меси во Буенос Аирес

Непознати лица ја оштетиле статуата на Лионел Меси, која се наоѓа во „Паркот на славните“ во Буенос Аирес. Отелотворението на еден од најдобрите аргентински фудбалери денес, беше подигнато во јуни минатата година, неколку дена по поразот на Аргентина од Чиле во финалето од Јужноамериканското фудбалско првенство. Вандалите на споменикот му ја откршиле главата, нешто што […]

Неверување во Барселона по одбивањето на Меси да го продолжи договорот

Неверување во Барселона по одбивањето на Меси да го продолжи договорот

По објавувањето на информацијата дека Лионел Меси одбил да го продолжи договорот со Барселона, во каталонскиот клуб владее разочарување. – Не знам што ќе се случи во иднина, но јас се обидувам да му објаснам на Меси дека Барселона е најдобриот клуб на светот, изјави првиот човек на клубот Бартомеу. Угледниот шпански весник „Марка“ пренесе […]

Меси го шокираше светот со новата тетоважа

Меси го шокираше светот со новата тетоважа

Еден од најдобрите фудбалери во светот, Аргентинецот Лионел Меси има нова тетоважа, која ги засени сите негови претходни тетоважи. Напаѓачот на Барселона ја откри новата тетоважа, која ја прекрива целата потколеница на левата нога. Речиси целиот дел под коленото е истетовирано во црно, освен „десетката“ како заштитен знак и рачето на синот Тиего, што му […]

Поради повреда неизвесен настапот на Меси во аргентинската репрезентација

Поради повреда неизвесен настапот на Меси во аргентинската репрезентација

Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси, неизвесен е за натпреварите на неговата репрезентација Аргентина, против Уругвај и Венецуела во квалификациите за Светското првенство во 2018 година. Ѕвездата на Барселона има проблем со задната ложа, соопштија од каталонскиот клуб. Сепак, Меси ќе отпатува во Аргентина, но не се знае дали ќе игра. – Неговото присуство на овие […]

Пливал еден километар до јахтата на Меси за да се фотографира со него

Пливал еден километар до јахтата на Меси  за да се фотографира со него

Сули, 24-годишен љубител на фудбалot од Шпанија е еден од ретките луѓе кои можат да се пофалат дека во текот на летувањето 20 минути ја делел јахтата со најдобриот фудбалер на светот Лионел Меси. Младиот навивач на Атлетико Мадрид се наоѓа на одмор на Ибица, а кога сфатил дека на грандиозната јахта во близина на […]

Меси осуден на 21 месец затвор

Меси осуден на 21 месец затвор

Најдобриот фудбалер на светот, Лајонел Меси осуден е заедно со неговиот татко на 21 месец затвор поради затајување данок, но според шпанските медиуми нема да мора да оди во затвор зашто казната е помала од двегодишна робија. Тие двајца се осудени како виновни за затајување на 4,1 милион евра данок во периодот од 2007 до […]

Меси заврши со репрезентацијата

Меси заврши со репрезентацијата

Лионел Меси реши да стави крај на репрезентативната кариера, откако загуби уште едно финале со националниот тим. Аргентина, во финалето на Копа Америка, кое се одигра во ноќта помеѓу неделата и понеделникот, на пенали загуби од Чиле 2-4, а Меси беше еден од трагичарите на мечот. Меси, во финалето кое по 120 минути заврши без […]

Меси поради повреда го пропушта куп дуелот со Атлетик

Меси поради повреда го пропушта куп дуелот со Атлетик

Најдобриот светски фудбалер Лионел Меси поради повредата добиена на натпреварот против Атлетик Билбао, нема да настапи на дуелот на истите ривали закажан за в среда во рамките на четвртфиналето на шпанскиот куп. Меси во убедливата победа од 6:0 вчеравечер учествуваше со еден гол и беше заменет на полувремето со Арда Туран. -Тестовите покажале дека нема […]

Меси за камен-темелник заработи три и пол милиони евра

Меси за камен-темелник заработи три и пол милиони евра

Еден од најдобрите светски фудбалери Лионел Меси за патувањето во Габон каде присуствуваше на поставување камен-темелник на стадион заработи 3,5 милиони евра, тврди францускиот весник „Франс фудбал“. Меси во Габон отпатувал на покана на претседателот на африканската земја Омар Бонго. Габон ги почна подготовките за организација на Купот на африканските нации во 2017 година, а […]

Меси може да го пропушти стартот на групната фаза од Лигата на шампионите

Меси може да го пропушти стартот на групната фаза од Лигата на шампионите

Најдобриот светски фудбалер Лионел Меси се соочува со пропуштање на првиот натпревар на неговиот клуб Барселона во новата сезона од Лигата на шампионите. Аргентинецот и неговиот татко поради неплаќање даноци имаат закажано судско рочиште на 17 септември, истиот ден за кога се закажани првите натпревари од групната фаза во сезоната 2013/14 од елитното натпреварување на […]