Новиот, можеби последен, дуел меѓу Меси и Роналдо во февруари во Саудиска Арабија

Од:

Интер Мајами на Лионел Меси и Ал Наср на Кристијано Роналдо ќе се сретнат во февруари во Саудиска Арабија, во еден од последните, ако не и последен, дуел на двајца од најдобрите фудбалери на 21 век.

Интер беше поканет да учествува на традиционалниот Куп на Ријад, турнир со три клуба, со саудиските клубови Ал Наср и Ал Хилал.

Точните датуми на натпреварите не се прецизирани.

Лионел Меси и Кристијано Роналдо се сретнале 37 пати, од кои 30 пати во шпанскиот „класик“, кога Аргентинецот играше во Барселона, а Португалецот во Реал Мадрид.

Според фудбалските статистичари, Меси победил 17, а Роналдо 11 пати, a девет натпревари завршиле нерешено.

Последен пат двајцата се сретнаа на 19 јануари 2023 година во Ријад на пријателски натпревар помеѓу Пари Сен Жермен и најдобрите играчи на Саудиска Арабија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Роналдо им одговори со вулгарен гест на Саудијците кои извикуваа „Меси, Меси“

Предраг Петровиќ

Ирански весник ја цензурираше сопругата на Роналдо- и го „срамни“ задникот

Роналдо влезе во бизнис вреден 40 милиони долари кој ќе ја размрда конкуренцијата

Предраг Петровиќ

„Тајм“ го прогласи аргентинскиот фудбалер Лионел Меси за спортист на годината

Горан Наумовски

Хјустон го победи Интер и го освои УС Опен Купот, Меси натпреварот го следеше од трибините

Телохранителот на Меси доби интересна бизнис понуда