Телохранителот на Меси има нова функција додека трае натпреварот

Од:

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси во својот десетти настап за Интер Мајами за прв пат во својот нов клуб остана без гол или асистенција, а навивачите можеа да ја видат и новата функција на неговиот телохранител Јасин на натпреварот против Нешвил.

Имено, тој во неколку наврати им помогна на Мајами и Меси во обидот за гол додавајќи им ја топката која излегуваше во аут, односно корнер.

Телохранител може да го направи тоа затоа што и онака постојано се движи по теренот, практично како друг линиски судија.

Поранешниот маринец, експерт за боречки вештини, боксер и мајстор на таеквондо нормално го следи Меси во Мајами.

Тој е со него на теренот веднаш штом заврши натпреварот, за да не го опседнуваат многубројните навивачи, но и за време на натпреварите во Мајами кога оди веднаш покрај теренот во насока во која Меси се движи на теренот.

Аргентинецот започна спектакуларно во клубот на Дејвид Бекам, откако во првите девет натпревари постигна дури 11 и намести три гола.

Единствениот натпревар досега на кој не постигна гол во регуларниот дел беше полуфиналето на УС Опен купот против Синсинати (2:2), но и тогаш имаше одлични асистенции за двата гола.

Би можело да ве интересира

„Тајм“ го прогласи аргентинскиот фудбалер Лионел Меси за спортист на годината

Новиот, можеби последен, дуел меѓу Меси и Роналдо во февруари во Саудиска Арабија

Хјустон го победи Интер и го освои УС Опен Купот, Меси натпреварот го следеше од трибините

Телохранителот на Меси доби интересна бизнис понуда

Меси: Интер Мајами може да го освои финалето на Лига купот

Меси официјално беше претставен во Интер од Мајами