ehf

ЕХФ одбра: Штербик, Дибиров, Чупиќ и Циндриќ меѓу највпечатливите сезонава

ЕХФ одбра: Штербик, Дибиров, Чупиќ и Циндриќ меѓу највпечатливите сезонава

Европската ракометна федерација по завршување на сезоната ги сумира резултатите и ги одбира најдобрите моменти. Меѓу највпечатливите моменти се и 30-те најдобри голови и 30-те најдобри одбрани. Сезонава се постигнаа 11.083 гола во ЕХФ Лигата на шампионите. Од ракометарите што настапуваат за македонските екипи двата гола на Лука Циндриќ и на Иван Чупиќ на Ф4 […]

Македонија четврторангирана во Лигата на шампионите

Македонија четврторангирана во Лигата на шампионите

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите, во кое Македонија ги мина Германија и Франција и се искачи на четвртата позиција. Историскиот успех на Вардар со триумфот на фајнл-фор турнирот во Келн имаше големо влијание врз растот на бодовното салдо на Македонија […]

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

Пред четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, медиа делот на ЕХФ составен од еминентни новинари кои ги следат натпреварите го направи и последното рангирање на тимовите што стигнаа до ТОП 8 фазата. Тука Вардар за првпат се најде на пиедесталот, на третото место што е најдобар успех за „црвено-црните” досега. Претходно двапати вардарци се најдоа […]

Македонија ја доби организацијата на ЕХФ У-20 шампионатот во 2018 година

Македонија ја доби организацијата на ЕХФ У-20 шампионатот во 2018 година

На состанокот на Извршниот комитет на ЕХФ, одредени беа домаќините на континенталните натпреварувања во младинските категории во машка конкуренција за 2018 година. Македонија, која во минатите години повеќепати се покажа како одличен организатор на вакви настани, повторно ја доби довербата од Европската федерација. Еден од двата ЕХФ Шампионати за ракометари до 20 години наредното лето […]

Кире Лазаров избран за Европски играч на месец декември

Кире Лазаров избран за Европски играч на месец декември

Кире Лазаров во машка и Нике Грот во женска конкуренција се најдобрите европски ракометари за месец декември, објави ЕХФ преку својата официјална веб-страница. Европската куќа на ракометот избира најдобар ракометар и ракометарка за секој месец во календарската година, a декемвриското признание завршува во рацете на македонскиот десен бек благодарение на извонредното издание на дербито со […]

Начевски останува прв човек на Судиската организација на ЕХФ

Начевски останува прв човек на Судиската организација на ЕХФ

Прославениот македонски ракометен судија Драган Начевски и во наредните четири години ќе биде прв човек на европските судии. Имено, на Конгресот на Европската ракометна федерација што деновиве се одржува во Сент Волфганг, Австрија, Драган Начевски доби нов четиригодишен мандат на чело на Судиската организација на ЕХФ. Квалитетната работа на оваа позиција во изминатите четири години […]

Македонските екипи ги добија противниците во ракометните ЕХФ и Челенџ куп

Македонските екипи ги добија противниците во ракометните ЕХФ и Челенџ куп

По денешната ждрепка одржана во Виена, македонските екипи во европските ракометни купови (исклучок Лигата на шампиони) ги дознаа своите противници за новата сезона. Ракометарите на Прилеп кои ќе играат во ЕХФ Купот, за противник ја добија екипата на Винтертур од Швајцарија. Првиот меч ќе се игра на 3 или 4 септември во Прилеп, а возвратниот […]

Македонија на 11. место на ЕХФ ранг листата

Македонија на 11. место на ЕХФ ранг листата

Европската ракометна федерација (ЕХФ), денеска го објави официјалното рангирање на европските репрезентации според настапите и резултатите во 2014 и 2015 година. Земени во предвид вкупните учиноци како на сениорските, така и на репрезентациите во младите категории, Македонија е на 11. позиција во машка и на 19-та во женска конкуренција. При пресметувањето, земени во предвид се настапите […]

Генералниот секретар на Европската ракометна федерација ја посети АМС

Генералниот секретар на Европската ракометна федерација ја посети АМС

Во рамките на официјалната посета на Македонија, генералниот секретар на Европската ракометна федерација (ЕХФ), Михаел Видерер вчера имаше работна средба со директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески. Двајцата соговорници, како што информираа од АМС, разговарале за развојот на ракометот и условите за практикување на овој спорт во Македонија. Спасески го информирал Видерер за владините активности […]

ЕХФ му дозволи на Металург да игра во Лигата на шампионите

ЕХФ му дозволи на Металург да игра во Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја прифати апликацијата на Металург следната сезона да настапува во Лигата на шампионите и покрај тоа што тимот од Автокоманда не обезбеди место во елитното натпреварување. На својата официјална веб страна ЕХФ денеска ги објави имињата на екипите што во сезоната 2015/16 ќе играат во ЛШ. Македонскиот шампион Вардар е сместен […]

Почна реализацијата на Смарт програмата на РФМ и ЕХФ

Почна реализацијата на Смарт програмата на РФМ и ЕХФ

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) денес ја заокружи првата фаза од Смарт програмата, преку која во соработка со Европската ракометна федерација, на 24 основни училишта во Македонија им доделуваат комплетна опрема и реквизити за мини-ракомет. Програма која ќе се реализира во три фази, во времетраење од три последователни години, соопштија од РФМ, има за цел да ги […]