Голема евакуација близу Хановер поради три авио-бомби

Од:

Голема евакуација на населението во Лацен, град во посредна близина на Хановер во Германија. Неколку бомби од Втората светска војна беа деактивирани денеска поради што половина град мораше да биде евакуиран.

Околу 20.000 луѓе мораа да ги напуштат своите домови додека на терен работеа деминери.

Евакуацијата започна во 7 часот наутро, објавија германските медиуми.

Лацен е град во округот Хановер во Долна Саксонија. Сместено е јужно од Хановер и има околу 40.000 жители.

Би можело да ве интересира

Експлозија во Риека: Двајца уапсени, поставиле уште една бомба, а имал и трета експлозивна направа

Спасовски: Нема дојави за бомби откако се воведоа протоколи во училиштата

Орце Костов

Дојави за наводно поставени две бомби во болници во Белград

Паника во Северна Ирска: Полицијата пронашла четири бомби пред посетата на Бајден

Хрватска фабрика за огнено оружје доби закана за поставени бомби

Горан Наумовски

„Сите ваши деца ќе умрат“ – Македонска организација испратила закани за бомби во училиште во Бугарија

Орце Костов