Дојави за бомби во неколку белградски училишта

Од:

Во неколку белградски училишта денеска повторно пристигнаа дојави за бомби, во некои и пред девет часот наутро, а полицијата испрати екипи на терен.

Училиштата, факултетите, аеродромот, судовите, болниците и одредени медиумски куќи се мета на анонимни извештаи за поставени бомби во последните неколку месеци, а иако сите се покажаа како лажни, овие вести предизвикуваат непријатност во јавноста, особено по трагедијата во основното училиште и масовното убиство во две села во близина на Белград.

Само во Белград годинава имаше повеќе од 2.000 вакви извештаи.

Помошник командантот на полициската бригада Радојко Царан за РТС изјави дека полицијата „не работи со претпоставки, туку со факти“, и дека по секоја пријава испраќа екипи на терен.

– Најчести мети беа основните и средните училишта, колеџите, а претходно аеродромот „Никола Тесла“, рече Царан.

Постапката по приемот на барањето, додава тој, е „строго дефинирана“ со правилата на МВР. Во случај да се најде некој сомнителен предмет, пристигнуваат антидиверзантски екипи со заштитна опрема, специјални уреди и службени кучиња за откривање експлозивни направи кои детално проверуваат се.

Минатата недела полицијата во Нови Пазар приведе двајца малолетници за кои е утврдено дека упатиле закани за бомби во училиштето. Засега ниту училиштата ниту Министерството за образование не соопштуваат колку работни денови и часови се изгубени поради евакуацијата на учениците, прекинот на наставата и принудниот прекин на работата.

Би можело да ве интересира

„Падна“ компјутерскиот систем на граничните премини во Србија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Двојно убиство во Србија: Ги заклал поранешната жена и мајка и

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Снимки покажуваат детали од грзоморното убиство во Србија

Катерина Ѓуровски

Орбан: Ќе ја загубиме Србија

Грозоморно убиство во Србија: Претепан и фрлен во бунар, најден на имотот на бившиот маж на жена со која контактирал

А1он

Европскиот парламент изгласа резолуција против Србија