САД: Евакуација по добиени дојави за поставени бомби

Од:

Владините згради на одредени американски држави се евакуирани, втор ден по ред, бидејќи на нивните адреси пристигнала закана за поставени експлозивни направи, а проверката покажала дека пријавите се лажни.

Зградата на Капитол и Врховниот суд во сојузната држава Мисисипи, како и судниците во Арканзас и Монтана се меѓу оние чии адреси добиле порака за можна поставена експлозивна направа, пренесуваат агенциите.

ФБИ е свесен за бројни инциденти на лажни закани, рече Марши Лосон, портпарол на одделот Џексон на ФБИ, во соопштението, додавајќи дека ќе продолжи да работи со локални, државни и федерални партнери за спроведување на законот.

Окружниот суд во Пуласки во центарот на Литл Рок, како и судот во округот Каскад во Грејт Фолс, Монтана, беа евакуирани изутрината, а на персоналот и на луѓето им беше дозволено да се вратат набргу по извршената проверка.

И Окружниот суд на правдата, во северозападна Монтана, исто така беше евакуиран откако округот доби закана од бомба преку е -пошта.

Претходниот ден, извештаите за бомбата пристигнаа на е-пошта на службените лица во неколку американски држави, пренесува Танјуг.

Би можело да ве интересира

Америка го ограничи движењето на својот дипломатски персонал во Израел

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН во Советот за безбедност

Горан Наумовски

Белата куќа се противи на палестинската државност

Џонсон: Путин ќе продолжи да маршира низ Европа, Балканот може да биде следен

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Едно лице загина откако цистерна со нафта експлодира на автопат во Алабама

САД одделно ќе гласа за помош на Украина и Израел, републиканците на Трамп се закануваат