Забава

За 10 фунти купила прстен со бријлијант од 26 карати

За 10 фунти купила прстен со бријлијант од 26 карати

Една Англичанка во 80-те години од минатиот век купила прстен на распродажба за само 10 фунти, но по повеќе од три децении случајно дознала дека тој има многу поголема вредност. Имено, се утврдило дека „камчето“ на прстенот е всушност брилијант од 26,27 карати. За неколку дена прстенот ќе се најде на аукција на „Сотбис“. Тој […]

Мјузиклот „Мама Миа“ следната година добива продолжение

Мјузиклот „Мама Миа“ следната година добива продолжение

Десет години по премиерата на филмската верзија на мјузиклот „Мама Миа“, режисерите најавија ново продолжение, а Мерил Стрип, Аманда Сејфрид, Пирс Бронсон и Колин Фирт се согласија да ги репризираат своите улоги, јави Би-Би-Си. Продолжението „Mama Mia: Here We Go Again“ ќе биде во режија на Британецот Ол Паркер, кој е автор и на сценарието, […]

Џастин Трудо им „влезе во кадар“ на матуранти на заедничка фотографија

Џастин Трудо им „влезе во кадар“ на матуранти на заедничка фотографија

Премиерот на Канада Џастин Трудо непланирано „влезе во кадар“ на матуранти на Стенли Парк шеталиштето во Ванкувер. Познато е дека Трудо се занимава со спорт, а овојпат трчал на патеката, покрај популарното шеталиште. Откако ја поминал групата матуранти кои се подготвувале да направат фотографија која ќе ја чуваат целиот живот, еден од матурантите го забележал. […]

Москва: На дно на река пронајден златник вреден 17.000 долари

Москва: На дно на река пронајден златник вреден 17.000 долари

Аматерски ловец на богатство пронајде на дното на реката Јауза во Москва 400 години стар златник, со вредност од повеќе од 17.000 долари. Ова вредно откритие го пронајде нуркач-аматер, кој пливал низ реката Јауза со магнет за пребарувње, објави телевизијата „Москва 360“. Се наведува дека паричката била закачена за метален клип длабоко во речното корито […]

Внимавајте на „чет емотиконите“, оти може да имате проблеми со законот

Внимавајте на „чет емотиконите“, оти може да имате проблеми со законот

Сите сме навикнати да ги користиме т.н. „чет емотикони“, оние мали сликички или анимации кои ги ставаме во коментарите во приватните, но и јавни онлајн разговори. Сепак, и со нив мора да бидеме внимателни, оти може да имате проблеми со законот. Суд во Израел, на пример, на една двојка им изрече казна од 2.100 евра […]

Италијанската влада подарува над 100 дворци, вили и манастири

Италијанската влада подарува над 100 дворци, вили и манастири

Ако Италија е земја во која од секогаш сте сакале да живеете, еве можност тоа и да го остварите, објави „Нешнл џеографик“ Италијанската влада подарува 103 историски места вклучувајќи дворци, манастири и кули. Во сопственоста, која Италијанците се подготвени да ја подарат се наоѓа и дворецот од 11 век Кастељо ди Блера во Лацио и […]

Заедничка турнеја на шест балкански ѕвезди од Македонија и Бугарија

Заедничка турнеја на шест балкански ѕвезди од Македонија и Бугарија

One Love Tour е летна турнеја која обединува шест балкански ѕвезди од Македонија и Бугарија. Креатори и продуценти на проектот се Македонската Иноватива Груп и Бугарската Междина Станциа, а ќе учествуваат Слаткаристика, Тони Зен, DJ Гоце С.А.Ф. од Македонија и Криско, Гери-Никол и групата Апсурт од Бугарија. Турнејата почнува денеска во Банско на 22 jули […]

Стан со мала квадратура со иновативен додаток

Стан со мала квадратура со иновативен додаток

Кога станарите на стан на приземниот дел на зградата Вила Магдалена, сместена во бразилскиот град Сао Паоло, се почувствувале по малку клаустрофобично, студиото ВАГА било ангажирано да дизајнира дополнителен простор… Зградата во која се наоѓа станот е мала, така што архитектонската компанија креирала додаток кој бил единствена опција за да се сместат во него две […]

Памела Андерсон со непрепознатлив изглед во Кан

Памела Андерсон со непрепознатлив изглед во Кан

Американската актерка Памела Андерсон, која се прослава со улогата во серијата „Чувари на плажата“ и со години важеше за „една од најатрактивните русокоси на сите времиња“, одново го привлече внимението на јавноста, откако се појави на Канскиот филмски фестивал со речиси непрепознатлив изглед. Памела носеше интересен долг црн фустан, но вниманието првенствено го привлече нејзиниот […]

ВИДЕО: Доналд и Иванка Трамп учествуваа на танц со мечеви во Саудиска Арабија

ВИДЕО: Доналд и Иванка Трамп учествуваа на танц со мечеви во Саудиска Арабија

Претседателот Трамп и членовите од неговата администрација учествуваа во традиционален танц со мечеви во Саудиска Арабија. Државниот секретар Рекс Тилерсон и министерот за комерција, Вилбур Рос беа снимени како ги вкрстуваат мечеви со другите саудиски танчери. Според извештаите и видеата кои што се појавија на интернет, во танцот се вклучиле и Доналд и Иванка Трамп […]

Дрвена маса што им пркоси на границите

Дрвена маса што им пркоси на границите

Италијанската компанија за производство на мебел „Фратели Реифер Костом“ ја креираше големата дрвена маса „МИЗУ“, направена од 10 пресувани дрвени блокови, кои потоа се природно свиткани и добиен е тридимензионален облик на функционален мебел што е совршена. Оваа маса е скулптурно ремек дело. Долга е речиси четири метри. Површината на масата е изработена од слој […]