Забава

Писмата на Ајнштајн продадени на аукција за повеќе од 200.000 долари

Писмата на Ајнштајн продадени на аукција за повеќе од 200.000 долари

Писма што Алберт Ајнштајн ги пишувал за Господ, Израел и за физиката, се продадени за речиси 210.000 долари на аукција во Ерусалим, а најголема цена достигна она за создавањето на светот. Освен писмата, напишани на англиски јазик во периодот од 1951 до 1954 година, се продадеи во аукциската куќа „Винерс“, која пред аукцијата нивната заедничка […]

Почина еден од членовите на рап дуото „Моб Дип“

Почина еден од членовите на рап дуото „Моб Дип“

Член на рап дуото „Моб Дип“, Амберт Џонсон, познат под прекарот Продиџи, почина на 42-годишна возраст во Лас Вегас. – Со голема тага и неверување соопштуваме дека нашиот мил пријател Амберт Џонсон, на сите познат како Продиџи од легендарното њујоршко дуо Моб Дип, почина. Продиџи е пренесен во болница пред неколку дена поради компликации предизвикани […]

Милиони Американци мислат дека кафените крави даваат чоколадно млеко

Милиони Американци мислат дека кафените крави даваат чоколадно млеко

Дури седум отсто од граѓаните на САД сметаат дека чоколадното млеко се молзи од кафени крави, покажува онлајн истражувањето на Американскиот млечен центар. Фактот дека речиси 16,5 милиони Американци мислат дека чоколадното млеко е навистина млеко од кафени крави е многу загрижувачки и поттикнува на размислување, оценува Центарот. Во истражувањето кое го спроведе организацијата „Храна […]

Даниел Деј Луис заминува во пензија

Даниел Деј Луис заминува во пензија

Трикраниот добитник на наградата Оскар, Даниел Деј Луис, кој е еден од најпознатите актери во својата генерација, одличи дефинитивно да го напушти актерството и да се пензионира. Шеесетгодишниот актер, кој во кариерата долга четири децении најчесто играше претседатели и писатели, не ја соопшти причината поради која одлучил да се повлече од светот на акерството. Деј […]

Швајцарец осуден поради „возачка солидарност“

Швајцарец осуден поради „возачка солидарност“

Еден Швајцарец мора да плати казна, затоа што преку Фејсбук го предупредил другите возачи дека во една улица има полициска контрола. Полицијата, како што објави швајцарскиот печат, поднела пријава против корисникот на Фејсбук поради оваа „возачка солидарност“. Тој негираше дека сторил прекршочно дело, но Судот во Санкт Гален го прогласи за винивен и му ја […]

Мадона купи куќа во Португалија

Мадона купи куќа во Португалија

Поп ѕвездата Мадона одлучи да се пресели во околината на португалскиот главен град Лисабон, со цел на својот син да му овозможи се што му е потребно за градење професионална фудбалска кариера. Куќата која веќе ја купила, наводно чини околу 5,7 милиони евра, пишува „Дејли Меил“. „Кралицата на попот“, како што ја нарекуваат фановите, сака […]

Почина италијанската модна креаторка Карла Фенди

Почина италијанската модна креаторка Карла Фенди

Италијанската модна креаторка Карла Фенди, која беше и почесна претседателка на компанијата „Фенди Груп“, почина на 80-годишна возраст. „Фенди Груп“ е познат бренд за производство на бунди и чанти. Карла Фенди заедно со своите четири сестри – Паола, Ана, Франка и Алда, успеаја својата локална продавница за кожени и крзнени парчиња облека во Рим, да […]

Пекол на „рајскиот остров“: Ужасната вистина за Бали

Пекол на „рајскиот остров“: Ужасната вистина за Бали

Бали е се попопуларна туристичка дестинација, која подеднакво ги привлекува и љубителите на кампирањето и оние, кои уживаат во луксузните одмаралишта. Меѓутоа новиот извештај покажува дали Бали има своја мрачна страна. Новинар на Б92, кој на почетокот на годината бил во Индонезија и на Бали, имал можност да се увери дека во оваа азиска земја […]

Хуманитарна претстава на Ребис за 21-годишниот Никола Колев

Хуманитарна претстава на Ребис за 21-годишниот Никола Колев

По повод 25 годишнината од постоењето на едно од најстарите танцови и аеробик студија – Ребис со поддршка на ЈП Паркинзи на општина Центар организира хуманитарна претстава концерт за 21-годишниот Никола Колев кој боледува од карцином на меко и сврзно ткиво. „Генерација ИКС” е претстава/ кореодрама која зборува за детството во 21 век. Какво влијание […]

ВИДЕО: Рибари од Канада уловија несекојдневен плен

ВИДЕО: Рибари од Канада уловија несекојдневен плен

Рибари од канадската провинција Нова Шкотска со една мамка фатија два плена. Имено, тие уловиле една невообичаено голема штука, токму во моментот кога таа зграпчила речиси подеднакво голем плен. На снимката се гледа како од устата на рибата грабливка излегува друга риба и веројатно оваа втората е таа која го загризала мамецот.

Билетите одат во историјата: Шведска компанија воведува чипирање на патниците

Билетите одат во историјата: Шведска компанија воведува чипирање на патниците

Шведската железница СЈ на своите патници им нуди користење на биометриски чип вграден во раката, наместо класични билети и со тоа станува прва транспортна компанија која ја воведува оваа иновативна метода. Малиот чип функционира на ист начин како бесконтактните банкарски картички и на кондуктерите им овозможи скенирање на раката. Меѓутоа, проектот се применува само на […]