Забава

Скржавците не се виновни, тие само немаат сива материја

Скржавците не се виновни, тие само немаат сива материја

Научниците од Универзитетот во Цирих, открија дека главен виновник за скржавоста на некои луѓе е недостатокот на сива материја во нивниот мозок. „За првпат се покажа врската помеѓу алтруизмот и анатомијата на мозокот“, објасни Ернест Фер, еден од експертите што го спроведоа истражувањето. За време на експериментот, испитаниците биле поканети да споделат одредена сума на […]

Најромантичните градови во Италија

Најромантичните градови во Италија

Во Италија постојат преку 100 зборови со кои можете да изразите љубов. Во некои делови на Европа дури постои и изрека дека посетата на Италија, може да ја спаси и најголемата криза во врската. Фиренца Лече Милано Рим Трст Венеција    

Каков би бил животот без текстил?

Каков би бил животот без текстил?

Креативниот тим на шведската компанија „ИКЕА“ во својот најнов видео запис сака да ни покаже како повеќе да ги цениме работите околу нас, особено нашата облека и ткаенините. Малку текстил може да ни го направи светот совршен. Односно, животот можеше да ни биде многу потежок ако не постоеше текстилот. Погледнете каков.

Зошто ни се случуваат истите проблеми од врска во врска?

Зошто ни се случуваат истите проблеми од врска во врска?

Многу често ни се случува додека излегуваме од една врска и се впуштаме во друга да ни се повтори истата шема на незадоволство, фрустрација и проблемите со партнерот. Според книгата „Како да ја пронајдете и задржете љубовта“ напишана од Харвел Хендрих, причините за овие постојани страдања лежат во минатото. Тој не советува да се бара […]

Четири најнеобични тунели во светот

Четири најнеобични тунели во светот

Тунелите обично се човекова креација што им помага да поминуваат преку планините или ридовите. Но, во светот постојат и поинакви созданија со малку слични ама и поинакви цел, изглед или локација. Нивната специфичност ги направи и главни туристички атракции. „Gate Toweр“ во Осака, Јапонија Ова е еден од повеќето невообичаени објекти во Јапонија, наречен „Гејт […]

Венчаницата на Кејт „заработи“ десет милиони фунти

Венчаницата на Кејт „заработи“ десет милиони фунти

За нешто повеќе од 70 дена, колку што траеше изложбата во Бакингемската палата, се продадоа влезници во вредност од 50.2 милиони фунти, пишува „Evening Standard“. Од сите кралски сувенири кои беа изложени во Лондон, најголемо внимание привлекуваше венчаницата на Војвотката од Кембриџ, Кетрин.  

Зависни ли сте од кафе?

Зависни ли сте од кафе?

Кафето може да не разбуди, но и да не утеши кога сме депресивни или нервозни. Омилен утрински ритуал на повеќемина кои доколку наутро не се напијат топло кафе, цел ден потоа се вознемирени, раздразливи или уморни. Кофеинот го стимулира мозокот да произведува допамин. Допамин позитивно влијае на расположението и не чува од депресијата. Затоа и […]

Видео: Тригодишната Лавиња како „мал Моцарт“ свири на концерти

Видео: Тригодишната Лавиња како „мал Моцарт“ свири на концерти

Иако нејзините прсти се премали за клавирските типки, тригодишната Лавиња Рамирез свири со голема љубов и веќе е прогласена за „мал Моцарт“. Клавир научила да свири само шест недели пред првпат да излезе на сцена и да засвири пред 200 луѓе во локалната црква во Плимут. „Да свириш клавир на нејзина возраст е неверојатна работа“, […]

Видео: Со шлаканици сакаше да и го објасни проблемот

Видео: Со шлаканици сакаше да и го објасни проблемот

Ѕвездата на Американското риалити шоу Џенифер Вилијамс подигна тужба против Ниа Крукс, која физички ја нападна. Младата ѕвезда имаше добри изгледи на суд со оглед на тоа што целата пресметка ја сними присутната ТВ екипа. Но во последен момент се премисли и ја повлече тужбата. Извори блиски на Џенифер открија дека причина е тешкиот развод […]