Земјотрес од 6,7 по Рихтер на границата меѓу Иран и Турција

Од:

Земјотрес со јачина од 5,7 степени потресе регион на турско-иранската граница денеска, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Во моментов нема извештаи за штети или жртви, соопштија иранските власти. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од пет километри.

Иранските власти испратија екипи за спасување во областа на земјотресот. Потресот бил најсилно почувствуван во ненаселен реон на покраината Западен Азербејџан.

Би можело да ве интересира

Турција: Од полноќ забрането движење на помлади од 20 години

А1он

Во Турција загубени два милиона работни места поради коронавирусот

А1он

Со пристапот „трговија без контакт“ непречен извоз во и од Турција

А1он

Бајден го повика Трамп да ги ублажи санкциите кон Иран за време на пандемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Претседателот на иранскиот Парламент е болен од Ковид-19

А1он

Турција очекува авио-сообраќајот да се нормализира до крајот на јуни

Ана Ололовска