Задолжителен 14 дневен карантин за сите кои влегуваат во Велика Британија

Од:

Во Велика Британија ќе биде задолжителен 14 дневен карантин од 8 јуни за сите оние кои доаѓаат од странство.

Тоа го изјави британскиот министер за внатрешни работи Прити Пател, појаснувајќи дека целта е спречување на ширењето на коронавирусoт.

Секој што доаѓа од странство, вклучително и британски државјани, ќе мора да биде во изолација 14 дена и ќе мора да наведат каде ќе бидат за тој временски период.

– Сега, откако го поминавме пикот на инфекцијата, мора да преземеме чекори за да се заштитиме од увезени случаи што би предизвикало повторно појавување на оваа смртоносна болест, рече Пател на прес-конференција.

За непочитување на таа наредба, следува казна од 1.000 фунти/.

Карантин нема да биде обврзен за оние од Република Ирска, возачи на камиони, медицински работници и сезонски работници во земјоделието.

Мерката ќе се преиспитува на секои три недели.

Би можело да ве интересира

Британија е втора земја во светот со повеќе од 40.000 смртни случаи од коронавирус

А1он

Франција најави одговор на двонеделниот карантин на Велика Британија

А1он

Над 3,5 милиони граѓани на ЕУ сакаат да останат во Британија

А1он

Од Грција за Велика Британија ќе заминат 16 деца бегалци без придружба и 34 возрасни лица

А1он

Кралицата Елизабета ги повика Британците никогаш да не губат надеж

А1он

Раб: Велика Британија и ЕУ да постигнат трговски договор до крајот на годинава

А1он