Вучиќ: Ќе им дадеме гас на Македонците

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска зборуваше за економски тешките времиња во Европа  и посочи дека ќе има гас и за Македонија.

dobivaj vesti na viber

-Рашаваме проблеми и со Македонците затоа што имаат гасна станица што може да произведува струја на гас, па да им дадеме гас. Тоа е 5-7 проценти од зимската потрошувачка на струја.Чекаме да не известат дали ќе дозволат 100 мегавати струја низ системот. Ова е навистина важна работа бидејќи дополнително би обезбедиле енергија и за нашите граѓани, посочил Вучиќ.

Според него, во Европа, Германија „ќе оди во рајот во споредба со другите, тие веќе потрошиле милијарди за да ги спасат своите компании“.

– Нови 30.000 тони мазут купуваме поради неодговорни луѓе во локалните самоуправи. Тоа мора да го направиме заради народот, бидејќи нашиот народ ќе ги вклучи греалките ако нема парно, а тоа врши притисок врз електроенергетскиот систем, рече претседателот на Србија во интервју за Тв Пинк.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Вучиќ облече бел мантил и направи батерија: Горд сум што научив нешто ново

А1он

Вучиќ: Испаднав најглупавиот претседател на светот

А1он

САД одговори на обвинувањата од Европската унија: Не ја креваме цената на гасот

Газпром нема да ја прекине испораката на гас за Молдавија

А1он

Вучиќ: Го цениме активниот пристап на Франција во косовскиот проблем

А1он

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

А1он