Вселенската патријаршија ги запре црковните служби поради коронавирусот

Од:

Прекин на сите верски церемонии, настани и обреди до крајот на март, најави Вселенската патријаршија во врска со ширењето на новиот коронавирус.

Во соопштението од патријаршијата се вели дека од денеска за сите епархии на Вселенскиот трон во сила е „црковна одлука и наредба да се запратна сите верски церемонии, манифестации и обреди до крајот на март, освен за индивидуалната молитва на христијаните во храмовите што ќе останат. отворени“.

Би можело да ве интересира

Македонскиот јазик влезе меѓу десетте светски јазици на Вселенската патријаршија

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска