Врховниот суд покрена истрага против Болсонаро за нередите во Бразил

Од:

Врховниот суд на Бразил се согласи да отвори истрага против поранешниот претседател Жаир Болсонаро за наводно поттикнување антидемократски протести кои завршија со упад на неговите поддржувачи во владините згради во Бразилија.

„Јавните личности кои го продолжуваат кукавичкиот заговор против демократијата обидувајќи се да воведат вонредна состојба ќе бидат одговорни“, рече судијата Александре де Мораес, кој се согласи со барањето на федералните обвинители да започне истрага.

Болсонаро, кој моментално се наоѓа во Соединетите Американски Држави, ќе биде под истрага од обвинителите за можно „поттикнување и интелектуално авторство на антидемократски дејствија што резултираа со вандализам и насилство во Бразилија минатата недела“, се вели во соопштението од канцеларијата на јавниот обвинител.

Врховниот суд веќе нареди апсење на поранешниот министер за правда на Болсонаро, Андерсон Торес, затоа што дозволил да се одржат протести во главниот град на Бразил, откако тој ја презеде одговорноста за јавната безбедност на Бразил.

Илјадници приврзаници на Болсонаро го вандализираа Врховниот суд, Конгресот и претседателската палата минатиот викенд, сакајќи да предизвикаат хаос и воен удар што ќе го собори претседателот Луис Инасио Лула да Силва и ќе го врати на власт лидерот на екстремната десница.

По поразот на изборите во Бразил во октомври од Лула, Болсонаро го напушти Бразил во Соединетите држави пред крајот на неговиот мандат, избегнувајќи да му ја предаде претседателската палка на својот левичарски ривал на неговата инаугурација.

Би можело да ве интересира

Бројот на загинати во Бразил поради обилните дождови се искачи на 48

Невидени дождови во Бразил, десетици мртви

Ана Ололовска

Бразил: 36 загинати во поплави и лизгање на земјиштето

Актерка роди син на 56 години: „Кога се посомнева за бременост, му реков на докторот дека е луд“

Предраг Петровиќ

Адвокат со пиштол влегол во собата за магнетна резонанца, починал

Предраг Петровиќ

Лула да Силва: Болсонаро е „мозокот“ на нападот на владините згради на 8 јануари

Ана Ололовска