Воз полн со деца падна во река во Австрија, 17 повредени

Од:

На последниот училишен ден од школската година, воз со десетици деца и тинејџери излета од шините и падна во река во австриската провинција Салцбург.

Според првиот човек на регионалната служба за спасување, Антон Шилчер, во железничката несреќа 17 лица се здобиле со полесни повреди.

Несреќата се случила во близина на Кендлбрук. Вагон од регионалниот воз излета од шините и прелета околу четири метри преку насипот на реката, за странично да запре во Мура.

Шилчер додаде, дека на шините, по невремето во тој регион, имало корења или нешто слично.

Порпаролката на Црвениот крст изјави дека повеќе од 50 патници биле деца и млади, кои патувале за местото Тамсвег. Овој град е важен училишен центар за регионот.

Би можело да ве интересира

Курц: Пандеммијата помина, освен за невакцинираните

Ана Ололовска

Австриец една година ја криел мртвата мајка поради пензијата

Ана Ололовска

Спикерот Џафери на својот австриски колега Соботка му врачи благодарница за помошта на австриските пожарникари

А1он

Две третини од повратниците од Западен Балкан во Австрија се заразени со коронавирус

Ана Ололовска

Поранешниот австриски вицеканцелар осуден на затворска казна за корупција

А1он

Курц не го менува својот цврст став кон бегалците

Ана Ололовска