Во тек е спасувачка акција во Ла Манш, се преврте мал брод

Од:

Голема операција за пребарување и спасување е во тек во Ла Манш откако утрово доживеал несреќа мал брод, на кој се претпоставува дека имало околу 50 луѓе, јави Скај Њуз.

Британската агенција за поморска и крајбрежна стража соопшти дека голем број агенции – вклучително и крајбрежната стража, Кралската морнарица, граничните сили и француската морнарица – трагаат по бродот кој се превртел, додека авионска брза помош исто така е испратена на местото на настанот во близина на брегот на Кент.

Потрагата ќе продолжи цел ден, но во оваа фаза се стравува дека многумина се мртви со оглед на ниската температура на водата, пишува Скај Њуз. Секој ден ви изминатата седмица минималната температура се спушта под нулата.

Крајбрежната стража информира дека во тек е спасувачка информација, посочувајќи дека „немаат други информации“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Италијанската влада го обвини „Вагнер“ дека стои зад бранот мигранти во Средоземното Море

(ВИДЕО) Трагедија во Италија: 58 мигранти меѓу кои и деца загинаа во бродолом

Катерина Павлова-Николовска

Цела автобуска компанија се занимава со криумчарење мигранти

Горан Наумовски

ВИДЕО: Тела на 18 мигранти пронајдени во Бугарија во напуштен камион

Се поголеми обвинувања за Бугарија поради насилно враќање мигранти од граница

Јохансон: Преполовен е бројот на мигранти на балканската рута

Ана Ололовска