Во Танзанија од засега недијагностицирана болест починаа 15 лица

Од:

Во Танзанија, од болест која сè уште не е дијагностицирана, починаа 15 лица, а повеќе од 50 лица се хоспитализирани.

Болеста, која предизвикува вртоглавица, гадење и повраќање на крв, се појави во градот Мбеја, во западниот дел на земјата.

Фелиста Кисанду, директорка на Управата за јавно здравје, пред новинарите изјави дека досега се хоспитализирани десетици луѓе и дека сите имале слични поплаки.

Наведувајќи дека причината за болеста сè уште не е утврдена, Кисанду рече дека прелиминарните студии покажуваат дека повеќето од пациентите се мажи кои претходно имале чир на желудникот или црниот дроб.

Министерката за здравство на Танзанија Дорот Гваџима изјави дека е испратен експертски тим во регионот за да се испита ситуацијата.

Во 2018 година, голем број луѓе со слични поплаки беа хоспитализирани во регионот Мбеја.

Би можело да ве интересира

„Фејсбук силувачот“ кој ја лажираше сопствената смрт фатен во Танзанија

ВИДЕО: Патнички авон падна во езерото Викторија, во тек се спасувачка акција

Катерина Ѓуровски

Девет лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати, во бродолом во Индискиот Океан

Ана Ололовска

Тројца полицајци и член на обезбедување убиени пред француската амбасада во Танзанија

А1он

Самија Сулуху Хасан положи заклетва како прва жена претседател на Танзанија

Танзанискиот „ковид-скептик“ претседател почина од наводна срцева болест