Тројца полицајци и член на обезбедување убиени пред француската амбасада во Танзанија

Од:

Напаѓач вооружен со автоматска пушка уби тројца полицајци и член на приватно обезбедување пред зградата на француската амбасада во главниот град на Танзанија, Дар ес Салам, пред да биде убиен, соопшти денеска полицијата.

Нападот и жртвите ги потврди главниот полициски инспектор Симон Сиро во краткото видео објавено на информативниот портал Милард Ајо во Танзанија, пренесува Хина.

Полицијата се обидува да го идентификува напаѓачот, додаде инспекторот.

Уште шест лица се повредени во нападот, а мотивите за него не се познати, изјави полицискиот командант Либератус Сабас.

– Истрагата е во тек, ги повикуваме жителите да останат смирени, додаде тој.

Претседателот на Танзанија Самија Сулуху Хасан испрати сочувство до семејствата на жртвите и рече дека е шокирана од убиството на полицајците и чуварот.

Би можело да ве интересира

Франција ќе ја зголеми безбедноста пред синагогите и верските училишта

Едно лице загина, а најмалку едно е рането во напад со нож во Бордо

Откриен е мистериозен тунел во близина на париски затвор

Макрон ќе испрати 1.500 војници во Украина до крајот на април

Горан Наумовски

Почина девојче во Франција кое беше силувано и истепано

Во Франција засилени безбедносни сили пред сите католички и протестантски цркви за време на Велигден