Девет лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати, во бродолом во Индискиот Океан

Од:

Девет лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во бродска несреќа во Индискиот Океан, кај островот Панца, во јужна Танзанија.

До несреќата дошло кога бродот пловел од Пембе кон островот Панца, каде патниците требало да присуствуваат на погреб, јави Би-Би-Си.

Спасени се само шест патници и на нив веднаш им била укажана лекарска помош.

Командантот на регионалната полиција во Пемба, Ричард Тадеј Мчомву, изјави дека засега не е позната причината за несреќата и потврди дека на бродот имало околу 40 лица.

Спасувачките операции беа прекинати синоќа и продолжија денеска од раните утрински часови.

Би можело да ве интересира

„Фејсбук силувачот“ кој ја лажираше сопствената смрт фатен во Танзанија

ВИДЕО: Патнички авон падна во езерото Викторија, во тек се спасувачка акција

Катерина Ѓуровски

Тројца полицајци и член на обезбедување убиени пред француската амбасада во Танзанија

А1он

Самија Сулуху Хасан положи заклетва како прва жена претседател на Танзанија

Танзанискиот „ковид-скептик“ претседател почина од наводна срцева болест

Претседателот на Танзанија конечно призна: Молитвата не го победува Ковид-19