Претседателот на Танзанија конечно призна: Молитвата не го победува Ковид-19

Од:

Претседателот на Танзанија, Џон Магуфули конечно призна дека во неговата земја постои проблем со Ковид-19, иако се месеци тврдеше дека вирусот може да се победи со молитва.

Тој упати апел до граѓаните на Танзанија да преземат заштитни мерки, дури и да носат маски, но произведени само во Танзанија.

Магуфули претходно јавно изразуваше сомнеж во странските производите, вклучително и вакцините против Ковид-19.

Генералниот директор на Светска здравствена организација, Тедрос Аданом Габреисус претходно го повика танзанискиот државен врв во интерес на своите граѓани да го признае постоењето на болеста.

Би можело да ве интересира

Од почетокот на годината, смртноста од Ковид-19 е намалена за 95 отсто

„Фејсбук силувачот“ кој ја лажираше сопствената смрт фатен во Танзанија

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Патнички авон падна во езерото Викторија, во тек се спасувачка акција

Катерина Ѓуровски

Папа Франциск: За време на пандемијата и војната во Украина, ОН ги покажаа своите ограничувања

Европската агенција за лекови ја препорача адаптираната бустер вакцина на Фајзер